середа, 29 листопада 2023 р.

Квітці-Основ'яненку - 245



    Сьогодні, 29 листопада 2023 року, відзначаємо ювілейні 245 Григорію Квітці-Основ'яненку.
    Ревний захисник української мови. Автор першої сентиментальної повісті в українській літературі. Один із засновників Харківського професійного театру та перший його очільник. Меценат. Зокрема, чималу суму пожертвував на створення Інституту шляхетних панянок. Організатор відкриття Харківської губернської публічної бібліотеки. Член Товариства наук при Харківському університеті. Засновник журналу "Український Вісник", у якому друкував свої перші твори.
    Активний освітній, культурний, громадський діяч.
    Його могила на Холодногірському цвинтарі була знищена разом з іншими, коли в 1930 р. це кладовище перетворили на стадіон.
Утни, батьку, орле сизий!
Нехай я заплачу,
Нехай свою Україну
Я ще раз побачу.
Т. Шевченко "До Основ'яненка"



 

вівторок, 28 листопада 2023 р.

"Кожний вечір закінчуйте книгою"

  

     27 листопада відзначаємо 160-ліття від дня народження української письменниці Ольги Кобилянської. Прогресивна жінка, яка випередила свій час і сучасників. Борчиня за права жіноцтва. Авторка низки цікавих повістей, як-от "Людина", "Земля", "У неділю рано зілля копала".

    Героїні її новел - інтелігентні, талановиті, гармонійні жінки. Згадаймо хоча б "Меланхолійний вальс", який нині вивчаємо за шкільною програмою.

    "Кожний вечір закінчуйте книгою" - життєве правило Ольги Юліанівни. Добре було б і нам його дотримуватися.




вівторок, 14 листопада 2023 р.

Співцеві народного життя - 185 років

     


    Сьогодні ми з першокурсниками Одеський центр ПТО побували на чудовому заході в #бібліотеці37.

    Ця зустріч була присвячена Івану Нечую-Левицькому, якому 25 листопада відзначатимемо 185 років від дня народження.
    Чого тільки не придумали талановиті пані бібліотекарки, аби зацікавити, замотивувати та розважити нас! Захопливо переповідали сюжети відомих творів письменника: "Бурлачка", "Дві московки", "Микола Джеря"; демонстрували відеоролик про "співця народного життя". На "Кайдашевій сім'ї" зупинилися окремо, адже учні її нещодавно вивчали й навперебій хотіли похвалитися знаннями. До речі, на питання вікторини відповідали майже безпомилково (трішки собі балів додам за це).
    Усі ми від душі посміялися, дивлячись театралізовану сценку колоритної сварки Нечуєвих бабусь - Параски й Палажки, чиї ролі теж грали самі бібліотекарки - Лариса Решетняк та Тетяна Паніна.
    Насамкінець разом обговорили мову героїнь Івана Нечуя-Левицького, звернувши увагу на українську лайку. Зійшлися на тому, що якщо вже сваритися, то принаймні по-українськи. А краще - узагалі обходитися без грубого слова.









неділя, 5 листопада 2023 р.

Радіодиктант національної єдності

    


 На щастя, збираємося знову й знову, щоб писати Радіодиктант національної єдності в Одеський центр ПТО. У різні часи, навіть уже в різні дати, щоразу в різних локаціях, офлайн та онлайн... Проте незмінними залишаються хвилі Українського радіо та гуртування навколо мови.

    Родзинка цього року: у нашому відділенні наразі навчаються Шевченко, Франко й Кобзар. Вони теж сьогодні писали диктант.

#Радіодиктант #День_української_писемності_і_мови